Jedną z procedur stomatologicznych, których zadaniem jest poprawa higieny jamy ustnej, jest piaskowanie zębów. W ten sposób są one oczyszczane z osadu oraz kamienia za pomocą zawiesiny czyszczącej tłoczonej pod wysokim ciśnieniem. Jej składową jest granulat, który nazywany jest piaskiem stomatologicznym – czemu nazwę zawdzięcza też cały zabieg.
Piaskowanie dzieli się na dwa etapy. Pierwszym z nich jest procedura naddziąsłowa, która wykorzystuje twardsze czyściwo. W ten sposób możliwe jest usunięcie z powierzchni zębów nawet dużych przebarwień. W trakcie czyszczenia nadmiar zawiesiny odprowadzany jest przez specjalny ssak.
Drugim etapem jest piaskowanie poddziąsłowe, czyli usuwanie osadu oraz przebarwień z przestrzeni kieszeni zębowych. Ze względu na bliskie sąsiedztwo tkanek miękkich wykorzystywane jest znacznie miększe czyściwo.
Przeprowadzenie piaskowania powinien zatwierdzić doświadczony stomatolog. Samej procedurze można się poddawać średnio dwa razy do roku.
Po piaskowaniu przez ok. 3 godziny nie wolno przyjmować pokarmów i napojów, które mogą barwić zęby. Przede wszystkim należy unikać: czerwonego wina, kawy, herbaty, intensywnie barwiących warzyw i owoców (np. buraki, jagody, szpinak, maliny itd).
Placówka działa w oparciu o Platformę iGabinet medyczny